EN
A
A
A

Czy cyfrowe maszyny są przeźroczyste? Seans podejrzliwości

22 maja 2017

Podczas ostatniego wykładu otwartego LaCH UW Jarosław Kopeć (UW) opowiadał o kontekstach, w jakich odbywa się dziś cyfrowa komunikacja.

Seans podejrzliwości poświęcony był rzekomej przezroczystości technologii cyfrowych. Teoretycznym punktem odniesienia były prace Langdona Winnera, który od lat ‘80 XX wieku zajmuje się badaniami relacji między artefaktami (rozumianymi tu szeroko, jako rzeczy wytwarzane przez człowieka) a politycznością. Kluczowym rozpoznaniem badacza, umocnionym następnie w pracach Bruno Latoura, Wiebe J. Bijkera i Johna Law (na przykład tutaj) było wskazanie na prymat czysto fizycznych właściwości artefaktów nad sposobami użytkowania. W jaki sposób refleksje te można wykorzystywać badaniach nad cyfrowymi maszynami? I dlaczego właściwie powinniśmy być podejrzliwi wobec technologii? Zachęcamy do obejrzenia nagrania z wykładu, podczas którego szukaliśmy odpowiedzi na te pytania:

Wydarzenie odbyło się w ramach cyklu wykładów otwartych Poza interfejsem: informatyka i humanistyka, organizowanego przez Laboratorium Cyfrowe Humanistyki UW.

Przypominamy też, że w tym semestrze odbędzie się jeszcze jeden wykład otwarty. Zapraszamy!

5 czerwca 18.00-19.30
Czy gry komputerowe są grami?
dr Paweł Schreiber (UKW)