EN
A
A
A

Październik: warsztaty w LaCH UW

25 września 2017

W pierwszym miesiącu nowego roku akademickiego zapraszamy na szereg warsztatów z narzędzi oraz metod humanistyki cyfrowej.

Zapraszamy do zapoznania się z październikową ofertą warsztatową LaCH UW. W tym miesiącu przygotowaliśmy warsztaty zarówno dla zaawansowanych, jak i dla początkujących, którzy dopiero chcieliby spróbować swoich sił w cyfrowej humanistyce.

Programowanie w języku R: wprowadzenie
R to zdobywający coraz większą popularność język programowania, z którego pomocą można swobodnie pozyskiwać, analizować i przetwarzać dane. Umożliwia także ich wizualizację, pracę z dużymi zbiorami tekstów a nawet budowę własnych aplikacji do dynamicznego prezentowania danych badawczych. Wszystkie osoby, które chciałyby zacząć swoją przygodę z R zapraszamy na spotkanie wprowadzające, które odbędzie się 16 października o 16:30 w siedzibie LaCH UW.
Więcej informacji

Programowanie w języku Python: wprowadzenie
Python to jeden z najpopularniejszych języków programowania wykorzystywanych w projektach humanistyki cyfrowej. Podczas warsztatu wprowadzającego jego uczestniczki i uczestnicy będą mogli zdobyć podstawową wiedzę o języku i przedyskutować jego użyteczność w prowadzonych przez siebie badaniach. Warsztat zapowiada regularne spotkania grupy pythonowej w LaCH UW, chociaż uczestnictwo w nim nie obliguje do udziału w pełnym kursie semestralnym. Zajęcia odbędą się 18 października o 16.30 w siedzibie LaCH UW.
Więcej informacji

Konstrukcja umów prawnoautorskich. Warsztaty dla naukowców
Warsztaty mają na celu przedstawienie najważniejszych problemów, jakie mogą powstać przy zawieraniu umów prawnoautorskich, których przedmiotem są publikacje naukowe. Każdy badacz w celu publikacji swojej pracy zawiera umowę z wydawcą, nawet jeśli nie ma ona formy pisemnej. To od niej zależy, jakie prawa pozostaną przy autorze, a jakie zostaną przekazane. Jakie elementy są konieczne, by umowa była ważna, a jakie służą zabezpieczeniu interesu stron umowy? Jakie są skutki poszczególnych postanowień umownych? Szkolenie odbędzie się 26 października o 18.00 w siedzibie LaCH UW w ramach Tygodnia Otwartej Nauki.
Więcej informacji

Zaawansowane metody pracy z archiwami Webu: Wayback Machine
Uczestnicy i uczestniczki warsztatu poznają zaawansowane metody wyszukiwania zbiorów w Wayback Machine oraz nauczą się korzystania z interfejsu programistycznego (API) do masowego pozyskiwania i przetwarzania informacji o zarchiwizowanych zbiorach. Częścią warsztatu będzie prezentacja metod pracy z Wayback Machine i historycznymi kopiami stron WWW z wykorzystaniem języka R i oprogramowania RStudio. Zajęcia odbędą się 25 października o 11.00 w siedzibie LaCH UW i objęte są patronatem Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.
Więcej informacji

Zapraszamy do udziału we wszystkich warsztatach i przypominamy, że o wszystkich naszych działaniach na bieżąco informujemy w naszym newsletterze. Zachęcamy więc do pozostawienia nam swojego adresu.