Cyfrowa humanistyka na konferencji Digital Cultures

27 września 2017

Podczas konferencji Digital Cultures opowiadaliśmy o cyfrowych projektach humanistycznych realizowanych przez nas na Uniwersytecie Warszawskim.

Zgodnie z założeniem organizatorów:

Konferencja Digital Cultures to pierwsze w Polsce wydarzenie tak kompleksowo poświęcone kulturze cyfrowej. Interdyscyplinarny program konferencji obejmuje szerokie spektrum tej dynamicznie rozwijającej się dziedziny: od gier komputerowych, muzeów narracyjnych, po interaktywny storytelling i zagadnienia związane z digitalizacją.

W trwającym trzy dni wydarzeniu wzięli udział akademicy, przedstawiciele sektora GLAM, artyści, dziennikarze, twórcy gier i pracownicy firm technologicznych, którzy opowiadali o najbardziej innowacyjnych rozwiązaniach wdrażanych w reprezentowanych przez siebie ośrodkach, opowiadali o najnowszych trendach kultury cyfrowej i dyskutowali o możliwych kierunkach jej rozwoju. Konferencja była także okazją do zaprezentowania najciekawszych polskich projektów w ramach bloku Best of PL. W jego odsłonie poświęconej wykorzystaniu nowych technologii w nauce mieliśmy okazję opowiedzieć o pracach zespołu LaCH UW i działaniach z zakresu humanistyki cyfrowej prowadzonych na Uniwersytecie Warszawskim. Plik z naszą prezentacją We’re digitizng the humanities dostępny jest w dziale multimedia.

Zorganizowane podczas wydarzenia panele dyskusyjne, wykłady i warsztaty podzielone zostały na trzy sekcje tematyczne: Nowe Narracje, Gry komputerowe oraz Muzea Narracyjne. Wśród poruszonych tematów znalazły się zagadnienia takie, jak wykorzystanie sztucznej inteligencji w instytucjach kultury, wyzwania związane z ponownym wykorzystaniem zdigitalizowanych zbiorów muzeów i archiwów czy trudności związane z archiwizacją Internetu oraz gier komputerowych. I chociaż faktycznie udało się dotknąć tematów niezwykle różnorodnych, to po zakończeniu dyskusji pozostaje jednak pewien niedosyt. Po tak ogólnym zarysowaniu całego bogactwa odcieni kultury cyfrowej konieczne będzie bardziej precyzyjne przyjrzenie się poszczególnym zagadnieniom – dzięki temu możliwa będzie nie tylko diagnoza wyzwań, ale także wdrożenie rozwiązań umożliwiających ich przezwyciężenie.

Zgodnie z zapowiedzią dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza, Krzysztofa Olendzkiego, konferencja otwiera cały blok nowych działań Instytutu, które związane będą z wspieraniem rozwoju polskiej kultury cyfrowej. Z niecierpliwością czekamy więc na jego kolejne odsłony!

Konferencja Digital Cultures została zorganizowana przez Instytut Adama Mickiewicza i odbywała się w dniach 25-27 września 2017 w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.