Słowa Klucze 2017: zaproszenie

12 października 2017

III edycja konferencji pt. „Słowa klucze" odbędzie się w dniach 6-7 listopada 2017 na Uniwersytecie Warszawskim.

Wydarzenie poświęcone będzie słowom kluczom w dyskursie publicznym oraz metodom ich wybierania. Temat ten omówiony zostanie z punktu widzenia różnych metodologii i dyscyplin, wśród których znajdą się między innymi się statystyka językoznawcza, językoznawstwo korpusowe, inżynieria lingwistyczna, medioznawstwo, leksykologia czy leksykografia.

Połączenie tak wielu różnych metod pozwoli na próbę precyzyjnego opisania słów kluczy współczesnej Polski. Organizatorzy planują wykorzystać w tym celu doświadczenia projektu „Słowa na czasie” oraz plebiscytu „Słowo roku”. Ciekawym kontekstem dla tych rozważań będą podobne projekty realizowane w innych krajach, np. niemiecki „Wort des Jahres”.

Konferencja odbędzie się w dniach 6-7 listopada 2017 w budynku Wydziału Neofilologii UW (ul. Dobra 55).

Organizatorami wydarzenia są Instytut Języka Polskiego UW, Instytut Germanistyki UW, Fundacja Języka Polskiego oraz Centrum Aleksandra Brücknera w Jenie.

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie konferencji.