DARIAH-PL 2017: prezentacje i nagrania

19 grudnia 2017

Dostępne są już nagrania i prezentacje z IV konferencji DARIAH-PL „Humanistyka cyfrowa a instytucje dziedzictwa".

Program tegorocznej konferencji konsorcjum DARIAH-PL nawiązuje do tematu ‚Public Culture Heritage’, który Rada Dyrektorów DARIAH-EU wybrała jako zagadnienie wiodące w 2017 roku.

Polska konferencja odbywała się w dniach 16-17 listopada 2017 na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i poświęcona była problemom oraz możliwościom związanym ze współpracą środowiska naukowego z instytucjami dziedzictwa. Wzięli w niej udział zarówno pracownicy/pracownice muzeów, archiwów i bibliotek, jak i badacze/badaczki związani z wydziałami humanistycznymi uczelni z całego kraju, którzy prezentowali realizowane przez siebie działania i opowiadali o wyzwaniach związanych z prowadzaniem interdyscyplinarnych, cyfrowych projektów.

Nagrania wszystkich wystąpień dostępne są już na stronie Telewizji Internetowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, a prezentacje znalazły się w zbiorach Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.

Konsorcjum DARIAH-PL kontynuować będzie prace mające na celu wzmocnienie współpracy sektora GLAM i środowiska akademickiego. Poświęcone temu będzie między innymi wydarzenie Making Cultural Heritage Data Accessible and Reusable: Finding Best Practices, które odbędzie się w dniach 19-20 kwietnia 2018 w Warszawie i organizowane jest we współpracy z Muzeum Historii Polski oraz DARIAH-DE.