Zaawansowane metody analizy historycznych haseł Wikipedii

9 maja 2018

Marcin Wilkowski prowadził warsztaty poświęcone metodom pracy badawczej z wykorzystaniem Wikipedii podczas konferencji „Popularyzacja nauk historycznych”.

Konferencja „Popularyzacja nauk historycznych” odbyła się w dniach 7-8 maja 2018 roku na Wydziale Nauk Historycznych UMK. W ramach wydarzenia zorganiozwano także praktyczne warsztaty adresowane do studentów i nauczycieli, którzy w codziennej pracy zajmują się popularyzowaniem nauk historycznych. Marcin Wilkowski z naszego zespołu poprowadził jeden z warsztatów, zatytułowany „Zaawansowane metody analizy historycznych haseł Wikipedii”.

Podczas zajęć Marcin zaprezentował, w jaki sposób wykorzystywać można nieprogramistyczne narzędzia do statystycznej analizy tekstu, lematyzacji i generowania konkordancji. Celem warsztatu było zaprezentowanie uczestnikom i uczestniczkom nowych narzędzi oraz zachęcenie do spojrzenia na Wikipedię nie tylko z perspektywy treści haseł, ale też metadanych – liczby odsłon, intensywności edycji, przypisania do kategorii czy obecności linków zewnętrznych. Żeby w zaawansowany sposób badać Wikipedię wcale nie trzeba bowiem umieć programować – bardzo zachęcamy więc do zainteresowania się nią badaczy i badaczki komunikacji naukowej czy historiografii.

grafika: xkcd