LaCH UW współorganizatorem konferencji The Cult of Saints in Late Antiquity

17 sierpnia 2018

W dniach 27-29 września 2018 roku w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa dotycząca kultu świętych jako systemu wierzeń i praktyk w antyku.

Podczas konferencji The Cult of Saints in Late Antiquity przedstawione zostaną wyniki badań 5-letniego międzynarodowego projektu naukowego o tym samym tytule finansowanego ze środków European Research Council. Ponadto zaprezentowana zostanie cyfrowa baza danych. Zgromadzono w niej cały materiał źródłowy związany z kultem świętych do 700 r. w językach greckim, łacińskim, gruzińskim, ormiańskim, syriackim i koptyjskim (wraz z angielskim tłumaczeniem).

W projekcie uczestniczyli badacze z Grecji, Niemiec, Gruzji, Francji, Rosji, Polski i Wielkiej Brytanii. Pracowali w dwóch grupach: na Uniwersytecie Oksfordzkim i na Uniwersytecie Warszawskim. Badali początki i wczesny rozwój kultu świętych – jednego z najważniejszych zjawisk w kulturze religijnej późnego antyku, średniowiecza oraz, po części, epoki nowożytnej. Polski zespół działa w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego pod kierownictwem dr. hab. Roberta Wiśniewskiego.

Laboratorium już od jakiegoś czasu współpracuje z Zespołem projektu The Cult of Saints in Late Antiquity. Tym razem wraz z fundacją naukową Otwarte Historie oraz Instytutem Historycznym UW mamy przyjemność być współorganizatorem konferencji. W ramach przygotowywania wydarzenia m.in. wykonaliśmy stronę internetową konferencji, zaprojektowaliśmy jej szatę graficzną, a także logotyp samego projektu.

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej wydarzenia i uczestniczenia w konferencji.