Scan Master 2XXL – nowy skaner w LaCH UW

9 stycznia 2017

Urządzenie będzie wykorzystywane do digitalizacji książek, gazet, zdjęć, akt, map i planów, a także podczas szkoleń.

Jeszcze przed końcem 2016 roku dzięki współpracy z Wydziałem Historycznym UW Laboratorium pozyskało nowe urządzenie, które pozwoli na przygotowywanie wysokiej jakości skanów książek, czasopism i wszelkich dokumentów, których format nie przekracza rozmiaru A2.

Skaner wyposażony jest w pozbawioną ultrafioletu i promieniowania podczerwonego listę LED, która umożliwia równomierne oraz bezpieczne oświetlenie skanowanego obiektu. Dodatkową zaletą jest prędkość skanowania – wykonywanie kolorowego skanu formatu A2 w rozdzielczości 600 dpi trwa poniżej 5 sekund. Jest to szczególnie istotne w przypadku digitalizacji dużych zespołów dokumentów. Pełna specyfikacja wybranego przez nas modelu dostępna jest pod tym linkiem.

Znajdujący się w Laboratorium skaner działa w ramach wirtualnej pracowni digitalizacji, powołanej we współpracy z Instytutem Historycznym UW. Urządzenie będzie wykorzystywane przede wszystkim w ramach uniwersyteckich projektów naukowych, może jednak wspomóc także oddolne inicjatywy digitalizacyjne i projekty organizacji pozarządowych. Zainteresowanych współpracą prosimy o kontakt: lach@lach.edu.pl.

W najbliższym czasie planujemy również szkolenia poświęcone (nie tylko) technicznym zasadom digitalizacji. Zarówno o tym, jak i o wszystkich nowych wydarzeniach informować będziemy w naszym newsletterze, zapraszamy więc do pozostawienia nam adresu e-mail.