EN
A
A
A

Uruchamiamy pracownię archiwizacji Webu

5 czerwca 2018

Wątek archiwizacji Internetu często pojawia się w naszych działaniach. Aby intensywniej zajmować się tym zagadnieniem uruchamiamy pracownię archiwizacji Webu.

Do tej pory w LaCH UW zorganizowaliśmy kilka wydarzeń poświęconych sprawom archiwizowania witryn internetowych i wykorzystywania w badaniach dostępnych archiwów Webu. Pomagaliśmy także w pracy z takimi archiwami przy okazji kilku projektów badawczych realizowanych na UW. Wątki archiwów Webu pojawiały się też w programie semestralnych kursów z języka R. Dziś, aby zintensyfikować te działania, uruchamiamy pracownię archiwizacji Webu (webArch).

Naszym celem nie będzie oczywiście archiwizowanie Internetu – tym, w ograniczonej skali, zajmują się głównie publiczne instytucje pamięci (wyjątkiem mogą być tu organizacje pozarządowe takie jak Internet Archive czy Rhizome). Chcemy pomagać polskim badaczom i dziennikarzom w wykorzystywaniu archiwów Webu oraz wspierać tworzenie takich archiwów w celach badawczych lub dokumentacyjnych. Naturalnie zachęcamy do współpracy polskie instytucje kultury, do których misji należy dbanie o polskie dziedzictwo cyfrowe.

Dzięki współpracy ze stowarzyszeniem EBIB i grantowi na działalność upowszechniającą naukę (MNiSW) na stronie pracowni (webarch.uw.edu.pl) pojawią się w tym roku opracowania ważnych tekstów naukowych z tematu archiwizacji Webu, teksty dotyczące strategii organizowania i prowadzenia archiwów Webu oraz tutoriale i prezentacje oprogramowania. Przy tym projekcie – ale też w ramach działań pracowni – współpracujemy z młodymi archiwistami i archiwistkami z UMK.