EN
A
A
A

Warsztaty w ramach TechSpo’18

8 października 2018

W dniach 20-21 września w Krakowie odbyła się konferencja TechSpo ‘18. Władza algorytmów? organizowana przez Wydział Humanistyczny AGH.

W ramach konferencji zorganizowaliśmy warsztaty Poza interfejsem – humanistyczne spojrzenie na mechanizmy mediów społecznościowych. Warsztaty prowadził Marcin Wilkowski.

Uczestnicy warsztatów uczyli się korzystać z języka R w pracy z danymi z mediów społecznościowych. Tłem spotkania była refleksja nad ich mechanizmami, podmiotowością użytkowników i deweloperów oraz poznawczymi ograniczeniami przetwarzanych tam danych. To perspektywa inspirowana pracą doktorską Tainy Bucher Programmed sociality: A software studies perspective on social networking sites (2012). U podstaw jej badań stało uznanie społecznej roli kodu źródłowego i oprogramowania. Algorytmy z tytułu konferencji nie są więc jedynie skrajnie technicznymi narzędziami przetwarzania informacji. Ich konstrukcja oraz efekty działania mogą wpływać na to: jak funkcjonujemy online, jak kreujemy siebie w wirtualnej przestrzeni, które rodzaje wolności uznajemy za oczywiste, a których wcale się nie domyślamy. Z drugiej strony ani algorytmy, ani oprogramowanie nie są zupełnie autonomiczne, w związku z tym można badać, jaki wpływ na ich kształt mają zróżnicowane wartości i sposoby myślenia.

Plan warsztatu obejmował m.in. wprowadzenie do podstawowej składni R i formatów danych, wdrożenie do pisania własnych funkcji oraz komunikację z API Twittera.

LaCH UW był partnerem TechSpo 2018.

Zdjęcie udostępnione dzięki uprzejmości Wydziału Humanistycznego AGH