EN
A
A
A

‘Conditional arts’: praktyki autonomiczne, praktyki zespołowe

Prowadzący: Paweł Janicki (Centrum Sztuki Wro)
Liczebność grup: Wstęp na wykład nie wymaga wcześniejszej rejestracji. Sala ma jednak ograniczoną liczbę miejsc, warto więc przyjść trochę wcześniej.


Termin: 13 marca 2017 (poniedziałek) 18:00-19:30
Miejsce: Wydział Neofilologii, ul. Dobra 55, aula 1.007

Tym razem przyjrzymy się sztuce nowych mediów. Jak szukać nowych referencji, dźwigni wyobraźni i skuteczności sztuki w świecie wyczerpujących się zasobów, rosnących podziałów, antyintelektualizmu i postępującej degradacji biosfery? Czy posługiwanie się programowaniem i kodem jako medium we własnej aktywności artystycznej może pomóc… i czy może pomóc w każdym przypadku?

Paweł Janicki (Centrum Sztuki Wro) – polski artysta, kurator, reżyser interakcji i producent pracujący z estetyką mikrodźwięku i kompozycją algorytmiczną. Twórca interaktywnych, audiowizualnych systemów, instalacji i performansów. Jego prace prezentowane były na wielu prestiżowych festiwalach, wydarzeniach i miejscach poświęconych sztuce współczesnej, takich jak Ars Electronica, Transmediale, Centre Georges Pompidou i podczas międzynarodowego Biennale Sztuki Mediów WRO we Wrocławiu. Obecnie kieruje WRO Labem / działem innowacji w Centrum Sztuki WRO.

Wydarzenie jest częścią cyklu wykładów otwartych “Poza interfejsem: informatyka i humanistyka”, organizowanego przez Laboratorium Cyfrowe Humanistyki UW. Podczas kolejnych spotkań zaproszeni specjaliści i specjalistki przedstawią różne aspekty humanistycznej refleksji na temat oprogramowania, technologii i cyfrowości. Sprawdzimy, co kryje się za nieprzejrzystymi interfejsami, jak algorytmy wpływają na nasze myślenie o kulturze i jak używane oprogramowanie formatuje nasz sposób pisania i tworzenia narracji. Zobaczymy, jak wiele wspólnego ma kod z twórczością artystyczną i i zastanowimy się nad etycznym wymiarem postępującej automatyzacji.

Na wykłady zapraszamy wszystkich zainteresowanych krytyczną analizą kultury cyfrowej – zarówno osoby nie posiadające doświadczenia w pracy z kodem, jak i programistów, którzy chcieliby spojrzeć na swoją pracę z nieco innej perspektywy.

Subskrybuj newsletter aby być na bieżąco z ofertą wykładów i warsztatów LaCH UW.