Ewolucja kulturowa – problemy teoretyczne, metody ilo艣ciowe

Prowadz膮cy: Rafa艂 Mi艣ta (ISS UW)
Liczebno艣膰 grup: 10 os贸b
Wymogi sprz臋towe: Do udzia艂u w warsztatach konieczne jest posiadanie w艂asnego laptopa z zainstalowanym pakietem R i programem R Studio (i innymi programami wskazanymi w czasie zaj臋膰).
Termin: 8 listopada 2018 - 6 grudnia 2018

Ewolucja kulturowa jest coraz szybciej rozwijaj膮cym si臋 nurtem bada艅 zwi膮zanym z zastosowaniem mechanizm贸w ewolucji darwinowskiej do wyja艣niania kultury. Spo艣r贸d r贸偶nych jej ga艂臋zi, chcia艂bym skupi膰 si臋 na tej, kt贸ra pr贸buje zrozumie膰 jak zmienia艂y si臋 wytwory kulturowe (jak np. melodie, bajki ludowe czy ro偶ne rodzaje pisma).

Celem zaj臋膰 jest zaprezentowanie, jak wykorzystuj膮c problemy stawiane przez teori臋 ewolucji kulturowej, mo偶na analizowa膰 dane dotycz膮ce zagadnie艅 tradycyjnie wi膮zanych z humanistyk膮. Dane, kt贸rych dost臋pno艣膰 wraz z rozwojem humanistyki cyfrowej i projekt贸w digitalizacyjnych jest coraz wi臋ksza.

Warsztaty przeznaczone s膮 dla os贸b interesuj膮cych si臋 teori膮 ewolucji, os贸b zainteresowanych badaniami ilo艣ciowymi w humanistyce lub po prostu os贸b szukaj膮cych nowego kontekstu teoretycznego dla w艂asnych bada艅 w obszarze humanistyki/nauk spo艂ecznych/psychologii/archeologii.

Warunkiem uczestnictwa jest znajomo艣膰 podstaw modelowania statystycznego oraz podstawowa umiej臋tno艣膰 programowania w R. Osoby zaznajomione ze statystyk膮, ale znaj膮ce inne pakiety statystyczne/j臋zyki programowania, proszone s膮 o wcze艣niejszy kontakt – co艣 zaradzimy.

Udzia艂 w warsztatach b臋dzie wymaga艂 wcze艣niejszej lektury 1-2 artyku艂贸w przed zaj臋ciami i zainstalowania odpowiednich program贸w.

Ka偶de spotkanie b臋dzie sk艂ada艂o si臋 z:

– wyk艂adu wprowadzaj膮cego do wybranych zagadnie艅 ewolucji kulturowej

– wsp贸lnego replikowania wynik贸w wybranych bada艅 (Savage 2017, s. 50-68; Tehrani 2013; Morin 2018)

– dyskusji nad poruszanymi problemami teoretycznymi, zaprezentowanymi metodami i mo偶liwo艣ci膮 zastosowania ich w badaniach uczestnik贸w.

Terminy zaj臋膰:

8.11.2018 (czwartek), g. 17.30-19.30

22.11聽(czwartek), g. 17.30-19.30

6.12聽(czwartek), g. 17.30-19.30

UWAGA!聽 Pierwsze艅stwo udzia艂u w warsztatach maj膮 pracownicy/pracownice, doktoranci/doktorantki oraz studenci/studentki Uniwersytetu Warszawskiego. Pozosta艂e osoby zapraszamy w miar臋 dost臋pno艣ci wolnych miejsc.

Termin zg艂osze艅: do 3 listopada (potwierdzeniem zg艂oszenia b臋dzie przys艂anie listy artyku艂贸w do lektury).

Formularz rejestracyjny