EN
A
A
A

Przychodzę, by skraść wasze memy, czyli czy mem może być dobrem kultury?

Prowadzący: dr Magdalena Kamińska
Liczebność grup: Wstęp na wykład nie wymaga wcześniejszej rejestracji. Sala ma jednak ograniczoną liczbę miejsc, warto więc przyjść trochę wcześniej.
Termin: 24 stycznia 2018 (środa), 18.00 - 19.30


Miejsce: Wydział Neofilologii, ul. Dobra 55, aula 1.007

W intensywnie monetaryzowanym i rozdzieranym przez nowe fronty podziału cyfrowego – przede wszystkim przez b-wykluczenie – internecie trwa obecnie mordercza walka o uwagę, w ramach której wysoko cenioną broń stanowią memy internetowe. Efektywny mem i jego komunikacyjny potencjał pragnie zazwyczaj przechwycić i wykorzystać wiele instancji, wśród których dominującą pozycję zajmują media głównonurtowe i marketing. Z drugiej strony, u podłoża przemysłu memicznego, który po części odziedziczył etykę hakerską, leżą koncepcje współautorstwa i anonimowości. Sprawia to, że mem wydaje się należeć do wszystkich i do nikogo zarazem, wobec czego jego zawłaszczenie wydaje się łatwym zadaniem. Czy rzeczywiście teksty należące do tego gatunku są bezbronne wobec takich zapędów, czy też zaczynają być traktowane jako dobro kultury? Jakie strategie są stosowane przez ich twórców, by zachować równowagę między chęcią popularyzacji memu a potrzebą jego kontroli?

Magdalena Kamińska – doktor nauk o poznaniu i komunikacji, adiunkt w Zakładzie Badań nad Kulturą Filmową i Audiowizualną w Instytucie Kulturoznawstwa UAM. Zainteresowania naukowe: cyberkultura, archeologia i genologia mediów audiowizualnych. Autorka i współautorka ponad 40 artykułów naukowych oraz 5 monografii. Obecnie przygotowuje do druku monografię „Memosfera. Wprowadzenie do cyberkulturoznawstwa”.

Wydarzenie jest częścią cyklu wykładów otwartych “Poza interfejsem: informatyka i humanistyka”, organizowanego przez Laboratorium Cyfrowe Humanistyki UW. Podczas kolejnych spotkań zaproszeni specjaliści i specjalistki przedstawią różne aspekty humanistycznej refleksji na temat oprogramowania, technologii i cyfrowości. Sprawdzimy, co kryje się za nieprzejrzystymi interfejsami, jak algorytmy wpływają na nasze myślenie o kulturze i jak używane oprogramowanie formatuje nasz sposób pisania i tworzenia narracji. Zobaczymy, jak wiele wspólnego ma kod z twórczością artystyczną i i zastanowimy się nad etycznym wymiarem postępującej automatyzacji.

Na wykłady zapraszamy wszystkich zainteresowanych krytyczną analizą kultury cyfrowej – zarówno osoby nie posiadające doświadczenia w pracy z kodem, jak i programistów, którzy chcieliby spojrzeć na swoją pracę z nieco innej perspektywy.

Subskrybuj newsletter aby być na bieżąco z ofertą wykładów i warsztatów LaCH UW.