R/RStudio – grupa warsztatowa

Prowadz膮cy: Marcin Wilkowski (CKC UW)
Liczebno艣膰 grup: 20 os贸b
Wymogi sprz臋towe: Do udzia艂u w warsztatach konieczne jest posiadanie w艂asnego laptopa, sprawno艣膰 w pos艂ugiwaniu si臋 komputerem i korzystaniu z Internetu.
Termin: 13 listopada 2018 - 8 stycznia 2019

Warsztaty maj膮 na celu przygotowanie uczestniczek i uczestnik贸w do samodzielnej pracy z R w humanistycznych projektach naukowych. Do udzia艂u zapraszamy tak偶e przedstawicielki i przedstawicieli instytucji kultury/dziedzictwa oraz organizacji sektora pozarz膮dowego, kt贸rzy chcieliby wykorzysta膰 R w swojej pracy. Do艣wiadczenie programistyczne nie jest oczekiwane / nie jest wymagane. Oprogramowanie, w kt贸rym b臋dziemy pracowa膰, jest darmowe / open source i dost臋pne na wszystkie platformy.

Og贸lny merytoryczny plan zaj臋膰:

• podstawowa i zaawansowana sk艂adnia R, w艂asne funkcje
  • programowanie podstawowych wizualizacji danych (wykres贸w)
  • praca z plikami (np. ekstrakcja i analiza tekst贸w z plik贸w pdf i doc)
  • pisanie scraper贸w do pobierania danych badawczych z dowolnych witryn WWW
  • tworzenie i przetwarzanie korpus贸w tekstowych (tak偶e dla j臋zyka polskiego), distant reading
  • badania pi艣miennictwa naukowego z wykorzystaniem API baz czasopism i repozytori贸w
  • praca z API zbior贸w kultury i dziedzictwa
  • generowanie map na podstawie otwartych danych miejskich
  • generowanie raport贸w i prezentacji w R
  • pozyskiwanie i analizowanie danych z medi贸w spo艂eczno艣ciowych
  • praca z bibliotekami sztucznej inteligencji

Terminy spotka艅:
13.11 (wtorek) 17:30-20:00
27.11 (wtorek) 17:30-20:00
11.12 (wtorek) 17:30-20:00
17.12 (poniedzia艂ek) 17:30-20:00
8.01 (wtorek) 17:30-20:00.

Szczeg贸艂owy plan warsztat贸w powstanie w porozumieniu z uczestniczkami i uczestnikami.

UWAGA! Obecno艣膰 na wszystkich zaj臋ciach z cyklu jest obowi膮zkowa (oczywi艣cie akceptujemy wa偶ne usprawiedliwienia) – wynika to z faktu, 偶e do udzia艂u w ka偶dych kolejnych zaj臋ciach konieczna b臋dzie wiedza z poprzedniego spotkania. Pierwsze艅stwo udzia艂u w warsztatach maj膮 pracownicy/pracownice, doktoranci/doktorantki oraz studenci/studentki Uniwersytetu Warszawskiego. Pozosta艂e osoby zapraszamy w miar臋 dost臋pno艣ci wolnych miejsc.

Zg艂oszenia do 31 pa藕dziernika, potwierdzenie udzia艂u: do 5 listopada.

Formularz rekrutacyjny