Tw贸rcze (o)programowanie

Prowadz膮cy: dr Jan K. Argasi艅ski (UJ)
Liczebno艣膰 grup: Wst臋p na wyk艂ad nie wymaga wcze艣niejszej rejestracji. Sala ma jednak ograniczon膮 liczb臋 miejsc, warto wi臋c przyj艣膰 troch臋 wcze艣niej.

Termin: 12 grudnia 18:00-19:30
Miejsce: Wydzia艂 Neofilologii, ul. Dobra 55, sala 3.014 (III pi臋tro)

Tym razem bli偶ej przyjrzymy si臋 historycznym zwi膮zkom j臋zyka i oprogramowania. Idea pisania kodu nierozerwalnie zwi膮zana jest przecie偶 z pewnymi koncepcjami filozoficznymi czy wizj膮 艣wiata. I chocia偶 u偶ywane przez nas oprogramowanie niew膮tpliwie wp艂ywa na kszta艂t wsp贸艂czesnej kultury, to zawsze jest to relacja dwustronna. Spr贸bujemy wi臋c spojrze膰 na (o)programowanie jako na jedn膮 z mo偶liwych form ekspresji i sprawdzimy, jak samo pisanie kodu formatowane jest przez j臋zyk i kultur臋. Na koniec om贸wimy gar艣膰 wybranych projekt贸w z pogranicza paradygmat贸w nauk 艣cis艂ych i humanistycznych i przekonamy si臋, czy rozdzielanie humanistyki i informatyki zawsze ma sens.

dr Jan K. Argasi艅ski – z wykszta艂cenia kulturoznawca (medioznawca) i filozof. Absolwent UJ, doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce. Pracuje w Zak艂adzie Technologii Gier Wydzia艂u Fizyki, Astronomii I Informatyki Stosowanej UJ, gdzie uczy przedmiot贸w zwi膮zanych z projektowaniem i analiz膮 gier wideo. Naukowo zajmuje si臋 software studies, interesuj膮 go relacje kultura 鈥 oprogramowanie. Jego aktualne zainteresowania badawcze obejmuj膮 g艂贸wnie kwestie wirtualnej i poszerzonej rzeczywisto艣ci oraz affective computing (informatyki afektywnej). Po godzinach zwi膮zany z projektem UBU Lab, czyli laboratorium tw贸rczego oprogramowania (UJ).

Wydarzenie jest cz臋艣ci膮 cyklu wyk艂ad贸w otwartych „Poza interfejsem: informatyka i humanistyka”, organizowanego przez Laboratorium Cyfrowe Humanistyki UW. Podczas kolejnych spotka艅 zaproszeni specjali艣ci i specjalistki przedstawi膮 r贸偶ne aspekty humanistycznej refleksji na temat oprogramowania, technologii i cyfrowo艣ci. Sprawdzimy, co kryje si臋 za nieprzejrzystymi interfejsami, jak algorytmy wp艂ywaj膮 na nasze my艣lenie o kulturze i jak u偶ywane oprogramowanie formatuje nasz spos贸b pisania i tworzenia narracji. Zobaczymy, jak wiele wsp贸lnego ma kod z tw贸rczo艣ci膮 artystyczn膮 i i zastanowimy si臋 nad etycznym wymiarem post臋puj膮cej automatyzacji.

Na wyk艂ady zapraszamy wszystkich zainteresowanych krytyczn膮 analiz膮 kultury cyfrowej – zar贸wno osoby nie posiadaj膮ce do艣wiadczenia w pracy z kodem, jak i programist贸w, kt贸rzy chcieliby spojrze膰 na swoj膮 prac臋 z nieco innej perspektywy.

Subskrybuj newsletter aby by膰 na bie偶膮co z ofert膮 wyk艂ad贸w i warsztat贸w LaCH UW.