Twórcze (o)programowanie

Prowadzący: dr Jan K. Argasiński (UJ)
Liczebność grup: Wstęp na wykład nie wymaga wcześniejszej rejestracji. Sala ma jednak ograniczoną liczbę miejsc, warto więc przyjść trochę wcześniej.

Termin: 12 grudnia 18:00-19:30
Miejsce: Wydział Neofilologii, ul. Dobra 55, sala 3.014 (III piętro)

Tym razem bliżej przyjrzymy się historycznym związkom języka i oprogramowania. Idea pisania kodu nierozerwalnie związana jest przecież z pewnymi koncepcjami filozoficznymi czy wizją świata. I chociaż używane przez nas oprogramowanie niewątpliwie wpływa na kształt współczesnej kultury, to zawsze jest to relacja dwustronna. Spróbujemy więc spojrzeć na (o)programowanie jako na jedną z możliwych form ekspresji i sprawdzimy, jak samo pisanie kodu formatowane jest przez język i kulturę. Na koniec omówimy garść wybranych projektów z pogranicza paradygmatów nauk ścisłych i humanistycznych i przekonamy się, czy rozdzielanie humanistyki i informatyki zawsze ma sens.

dr Jan K. Argasiński – z wykształcenia kulturoznawca (medioznawca) i filozof. Absolwent UJ, doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce. Pracuje w Zakładzie Technologii Gier Wydziału Fizyki, Astronomii I Informatyki Stosowanej UJ, gdzie uczy przedmiotów związanych z projektowaniem i analizą gier wideo. Naukowo zajmuje się software studies, interesują go relacje kultura – oprogramowanie. Jego aktualne zainteresowania badawcze obejmują głównie kwestie wirtualnej i poszerzonej rzeczywistości oraz affective computing (informatyki afektywnej). Po godzinach związany z projektem UBU Lab, czyli laboratorium twórczego oprogramowania (UJ).

Wydarzenie jest częścią cyklu wykładów otwartych “Poza interfejsem: informatyka i humanistyka”, organizowanego przez Laboratorium Cyfrowe Humanistyki UW. Podczas kolejnych spotkań zaproszeni specjaliści i specjalistki przedstawią różne aspekty humanistycznej refleksji na temat oprogramowania, technologii i cyfrowości. Sprawdzimy, co kryje się za nieprzejrzystymi interfejsami, jak algorytmy wpływają na nasze myślenie o kulturze i jak używane oprogramowanie formatuje nasz sposób pisania i tworzenia narracji. Zobaczymy, jak wiele wspólnego ma kod z twórczością artystyczną i i zastanowimy się nad etycznym wymiarem postępującej automatyzacji.

Na wykłady zapraszamy wszystkich zainteresowanych krytyczną analizą kultury cyfrowej – zarówno osoby nie posiadające doświadczenia w pracy z kodem, jak i programistów, którzy chcieliby spojrzeć na swoją pracę z nieco innej perspektywy.

Subskrybuj newsletter aby być na bieżąco z ofertą wykładów i warsztatów LaCH UW.