EN
A
A
A

Zaawansowane metody pracy z archiwami Webu: Wayback Machine

Prowadzący: Marcin Wilkowski (LaCH UW)
Liczebność grup: 15-20 osób
Termin: 25 października - 25 października 4 godziny


Termin: 25 października 2017, 11:00 – 15:00 (z przerwą)

Laboratorium Cyfrowe Humanistyki UW zaprasza na warsztat z zaawansowanych metod pracy z usługą Wayback Machine, udostępniającą zasoby z największej kolekcji archiwalnego Webu na świecie. Ten prowadzony przez fundację Internet Archive projekt to użyteczne źródło historycznych wersji witryn WWW oraz publikowanych online dokumentów i grafik, przydatne w badaniach historycznych, językowych czy badaniach kultury oraz w działaniach strażniczych organizacji pozarządowych.

Uczestnicy i uczestniczki warsztatu poznają zaawansowane metody wyszukiwania zbiorów w Wayback Machine oraz nauczą się korzystania z interfejsu programistycznego (API) do masowego pozyskiwania i przetwarzania informacji o zarchiwizowanych zbiorach. Częścią warsztatu będzie prezentacja metod pracy z Wayback Machine i historycznymi kopiami stron WWW z wykorzystaniem języka R i oprogramowania RStudio.

Do udziału w warsztacie nie są niezbędne umiejętności programistyczne. Prosimy o zabranie własnych laptopów z przeglądarką Google Chrome (lub Chromium).

Warsztat jest objęty patronatem Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.

Zgłoszenia przyjmujemy do 9 października (włącznie).
REKRUTACJA ZAKOŃCZONA

Do współpracy przy upowszechnianiu wiedzy na temat archiwizacji Webu oraz wzajemnym rozwijaniu kompetencji w tym zakresie zapraszamy serdecznie polskie instytucje kultury i dziedzictwa. Zainteresowanych prosimy o kontakt z Marcinem Wilkowskim: m.wilkowski@uw.edu.pl

Subskrybuj newsletter aby być na bieżąco z ofertą warsztatową LaCH.